Kam vyrazit na ostrově Pag

Ostrov Pag mě letos tak nějak zavolal. Jeho výhoda je, že ho s pevninou spojuje most a nemusí se jet trajektem, ale samozřejmě může. Trajekt vám sice ušetří čas, ale ošidí vás o krásné panoramatické výhledy, kterými se můžete kochat. Další výhoda je, že už tu nemáte provoz magistrály. Najdete tu už jen turisty, kteří jedou jen sem.

My jsme si k ubytování vybrali městečko Novalja téměř na konci ostrova. Na můj vkus bylo trochu větší, ale byla to dobrá strategická lokalita pro výlety. Je to rušnější město, kde to v centru docela žije, tak jsem nám našla ubytování na jeho úplném konci. Město nemá dle mě moc historie (nestudovala jsem), takže nečekejte romantické straré uličky, jako třeba na Istrii. Ale zase tu seženete všechno, co je potřeba a nějaká ta sympatická ulička se taky najde.

Tady je odkaz na ubytování, kde jsme bydleli. Je to krásný apartmánový dům 20m u moře s příjemnou a dobře udržovanou zahradou. Pokud bydlíte v patře, máte balkon s výhledem na moře. Pokud dole, děti můžete vypustit do zahrady. Je tu hezké dřevěné hřiště s klouzačkou a houpačkami. Uvnitř klimatizace, kterou jsme využili každý večer, myčka na nádobí je taky fajn bonus. Dobrý poměr cena/výkon.

Na zahradě najdete i lehátka pro hosty a sprchu se sladkou vodou. Na pláž je to jen přes cestu a nedolehne sem ruch města, které je už dál. Na plážích tady najdete jen lidi, co jsou ubytovaní okolo vás. My byli v červnu, takže tu fakt bylo lidí jen pár. Přejdete tichou silnici a máte moře.

Pokud berete kola jako jsme měli my, je to cca 2km podél moře po rovince přímo do centra (chodník vidíte na fotce tady nahoře). Krásná projížďka i s dětmi v sedačkách nebo vedle s kolama, i delší procházka podél moře s příležitostným koupáním. Malý obchod a pekárna jsou cca 500m.

Pláže jsou tu kamínkové a je tu hodně ježků (ne u kraje), ale určitě boty do vody. Ale dá se autem nebo na kole dojet na písečné, které jsou kousek.

Můžete si dojet i na pláž na druhou stranu města nebo ke kempu. Tam to vypadá takto:

Výlet do vesnice Stara Novalja

V postatě přes kopec je Stará Novalja, kam se dá dojet i na kole (cca 3 km). Je tu velká profláklá písečná pláž pro děti včtně houpaček ve vodě a skluzavky :). Děti to tu bavilo nejvíc. Nás bavilo to, že na kole podél moře můžete po chodníku jet až na konec celé vesnice a objevit tak malé písečné plážičky u domů, kde budete úplně sami. Jako třeba tady.

 

Výlet na Lun

Lun je romantická vesnička s příjemnou atmosférou na konci ostrova s 2000 let starými olivovníky asi 18 km od Novalji. Jde tu udělat hezká procházka podél pobřeží i klidná koupačka. Je tu i malá restaurace, kde prodávají zmrzlinu. Pokud máte rádi klidná místa, tohle je fajn.

Výlet do městečka Metajna

Nádherná trasa s překrásnými výhledy asi 20 km od Novalji. Co je tu nejlepší, že se dá uděat buď procházka po silnici z jedné části ostrova na druhou (2 různé pláže) nebo si projít „náročnější“ cca 4 km okruh „Měsíční krajinou“, jak to sami nazývají.

Nedá se s kočárem jen první úsek. Dál je pak na cestě kamení. My jme mysleli, že to projedeme na kolech, ale nakonec jsme ty kola tlačili všechny čtyři já s mužem, děti vykračovaly vedle :D.

Ale jsou tu krásné pláže, kde nebyli skoro žádní lidé a jeskyně a super koupání. Dětem se tu moc líbilo.

Můžete si zajít večer do restaurae a pak se jít kousek projít jen po asfaltové části měsíční stezky a obdivovat krásu nasvícené trasy a městečka.

Výlet do města Pag

Pokud hledáte trochu romantické historie, jeďte do města Pag. My to spojili se zpáteční cestou. Bylo to cca 30 km od Novalji. Najdete tu historické malé uličky, příjemný přístav a celkově příjemnou atmosféru. Odsud se také podnikají celodenní Robinsonské výlety na lodi do jeskyní a na pláže, kam se dostanete jen z vody a můžete si v nich zaplavat. Musí to být fajn, ale bez dětí :D.

Windsurfing

My jsme si letos nebrali výbavičku, ale windsufr centrum je ve městečku Šimuni, které jsme viděli jen z dálky z cesty. Ale prý je to fajn lokalita.

Cyklistika

Tím, že tu není tak hrozný provoz, dá se hezky na kole. Kdybychom byli bez dětí, na výše zmíněná místa (Lun, Metajna) vedou cyklostezky, bohužel normálně v provozu, ale na kolo by to tu bylo super. Odkaz na cyklotrasy najdete třeba tady. 

Je tu spoustu dalších možností, co podniknout, jako třeba vyšlápnout si na nevyšší horu Sveti Vid, která je nejblíže k městečku Pag. Kdyby nebyl takový hic, troufla bych si i s dětmi 6 a 8 let.

Můžete si půjčit loď, vodní skůtr, šlapadlo, nebo si zaplatit výlet lodí. Z Lunu se dá přejet přepravou na ostrov Rab.

Ostrov je na jedné straně úplně vyprahlý, to mu dává zase originalitu a člověk má pocit, že snad není ani v Chorvatsku. Na druhé straně najdete zeleň. Moře tu má krásnou až tyrkysovou barvu a je čisté.

Pokud hledáte spíš klidná místa a přírodu bez zástaveb a komerce, určitě si na Pagu najdete své. Ale najdete tu stejně tak komerční pláže s veškerou divočinou a vyžitím.  Není to tu tak zelené jako ve zbytku Chorvatska, ale musím říct, že jsem měla příjemný zážitek. Já osobně vyhledávám místa s minimem turistů, a tady se mi to podařilo. Jen nevím, jaké to je v plné sezóně :).

 

 

 

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru