Co prozradí vaše fotografie

24.10. 2016 Martina Benáčková 1312x

Změnila jsem název své facebookové stránky na Focením k sobě.

A tato změna vyvolala vlnu dotazů, co tím chci vlastně říct. Tak bych to tu chtěla hromadně vysvětlit 🙂

Každý má jiný styl focení. Focení je tvorba, nějaké vyjádření sebe sama, a tak jako každý jsme jiný, tak i fotíme jinak. Možná si to neuvědomujeme a ani nepřemýšlíme nad tím, co fotíme a jak to fotíme.  Jen to chceme zachytit, ale to nemění nic na tom, že fotka je takový otisk naší reality, vnitřního nastavení, našeho osobitého vnímání. 

Teď nemluvím o fotkách, když chci vyfotit třeba židli k prodeji na Bazoš, mluvím o tvůrčí fotografii, kdy chcete  zachytit něco, co vám přijde důležité nebo hezké a chcete to i vyfotit hezky.

Někteří fotografové umí zachytit krásně světlo, jiní výrazy, emoce, detaily,jiní vás vtáhnou do vyfoceneho místa. Kolikrát není nejdůležitější, jak kvalitní fotka je, nebo co na fotce je, ale co to ve vás vyvolá. Napadlo vás to někdy?

Dva různí fotografové by udělali třeba ze stejného místa záběry z úplně jiných úhlů s jiným detailem. Tím, jak člověk víc fotí, tak si hledá ten svůj osobitý styl a zjišťuje, co ho baví fotit víc a proč. Proč třeba někdo rád fotí krajinu? Třeba protože miluje hory, zelenou barvu, skály, moře… Miluje být venku. Uvnitř, ve své podstatě, cítí takové propojení s přírodou, má k ní vztah, a chce jej vyjádřit. 

SONY DSC

Chápete, co tím myslím, nebo jsem z jiný planety? 😀 (No, ne že bych si tak celý život nepřipadala, ale o tom až jindy :).

Člověka, co fotí akty, zase  uchvacují křivky nahého lidského těla, jeho dokonalost. Chce vyjádřit tu živočišnou energii, nebo  zranitelnost, či vyzývavost, která z nahoty nebo polonahoty vyzařuje. Proč? Protože tu energii nasává a dělá mu to dobře, obdivuje ty hladké linie. Protože tu energii chce předat dál, abychom si ji mohli užít všichni :).

Pokud rádi fotíte novorozeňata a malá miminka, obdivujete bezprostřednost, tu samozřejmost, kdy se několik dní „staré“ miminko choulí na měkké podložce v košíku a spokojeně spí, i když je to vaše podložka a nikdy na ní neleželo. Je mu ukradené, že se fotí. Dostáváte se do prvopočátku života.

SONY DSC

Větší děti ve vás probouzejí hravost, bezprostřednost, nápaditost. Ukazují pravdivě svoje emoce. Ty je skvělé zachytit. Víte, že rodiče těch dětí se za několik let se budou nostalgicky dívat na fotografie svých dětí možná se slzou v oku. Když se díváte na fotku, kde je zachycená emoce, okamžitě to ve vás vyvolá vaši vlastní pocitovou reakci.

SONY DSC

Třeba rádi fotíte věci zblízka například macro v přírodě, jste fascinovaní tím, jak věci vypadají, když jsou zvětšené.

Když vidíte na listech jednotlivé póry a přechody, když vidíte zdůrazněné částečky ve středu květiny nebo chloupky na housence. Zkrátka to, co je běžnému oku téměř skryté. Vidíte, z čeho je poskládaný svět. A to vás přivádí k obdivu a úžasu.

SONY DSC

Focením se opravdu člověk může dostat k sobě. Pojďte objevovat, co vás nejvíce baví fotit. Poznávejte lépe sami sebe.

Jako první postrčení vám nabízím můj návod zdarma na Fotostudio v obýváku. Třeba to bude první impulz, co rozvíří vaši kreativitu.

Komentáře