Možná jste doposud nepřemýšleli o tom, jaké faktory ovlivňují celkový výsledek vašich fotek. Možná jen vytáhnete svůj iPhone, uděláte cvak a zase ho schováte. Ale co kdyby, až budete chtít fotit příště…, co kdybyste se zamysleli nad tím, odkud světlo do fotky přichází.

To jak bude fotka nasvícená ovlivní, jak bude vypadat, jak bude působit a jaký bude tvořit celkový dojem.

Třeba jste někde slyšeli, například, že fotit proti světlu se nesmí.

A já řeknu, že je to bullshit :), protože jedny z nejkrásnějších fotek s opravdovou atmosférou vzniknou, když budete fotit proti slunci. Siluety vytvoříte jen při focení proti světlu.

Druhá věc je také, když budete fotit někoho se sluncem za vašimi zády a fotografovaným objektem před vámi, fotografovaný bude zírat přímo do slunce a vytvářet nejrůznejší škleby, které opravdu nebudou úplně fotogenické. Proto je dobré přemýšlet odkud světlo jde a vyzkoušet různé úhly focení ve vztahu ke slunku.

Schválně se na svělto ve fotkách, třeba i na fotkách ostatních lidí zkuste zaměřit a vnímat odkud přichází, a co to s fotkou dělá. Pokud se vám bude nějaký druh světla líbit, můžete sami vyzkoušet něco příště vyfotit z podobného úhlu.

Abyste viděli ten rozdíl, ukážu vám tři fotky, které byly focené v rozmezí zhruba 10 minut při západu slunce. 

U této fotky č.1 je sluníčko schované přímo za pampeliškou.

\"\"

Tahle fotka č.2 je focená, když jde slunko (světlo) zprava. Krásně vidíte, jak je nasvícený střed pampelišky a pozadí se stalo černé, i když byl dole šedý chodník.

\"\"

Věc, na kterou je dobré myslet je příliš ostré světlo.

To vzniká, když je slunce vysoko na obloze bez mraků. Možná jste slyšeli termín \”Zlatá hodinka\”. Ten se vztahuje k tomu, když ještě slunce není tak vysoko a nenabralo ještě svoji plnou sílu, nebo když už zapadá a slábne. V létě se tyto časy posunují se západem a východem slunce. Obecně je \”zlatá hodinka\” hodinu až dvě po východu slunce a hodinu až dvě před západem slunce.

Je to doba, kdy sluníčko vytváří měké telplé světlo a krásné nebe. Proto jsou tyto časy k focení venku nejlepší.

Pokud budete fotit za běžného dne, když je zataženo, nemusíte až tak nic řešit, jen jestli jste proti slunci nebo ho máte za zády, ale pokud je ostré slunce a fotíte člověka, zkontrolujte si, jesti mu stín od vysokého sluníčka nedělá pod nosem tzv. \”Hitlera\”, takovou čárku, stín, od vašeho nosu přímo pod nosem. Já si na spoustu \”Hitlerů\” vzpomínám, když se podívám například na skupinové fotky ze školy, často jsme je měli všichni.:)

Celkově ostré slune na focení například portrétů není ideální a vytváří různé další nehezké stíny v obličeji nebo je fotka přesvětlená.. Někdy je lepší vyhledat velký stín, třeba od nějaké budovy, kde se schová jak fotograf, tak fotografovaný, a fotit ve stínu. Zkrátka protože světlo nemusíte tolik řešit.

Pokud fotíte krajinu, zlatá hodinka udělá fotku také zajímavější.

Ostré slunko si naopak můžete využít třeba takto, když ho neschováte celé, ale necháte vykouknout:

\"\"

Další situace je málo světla

To se děje v momentě, kdy buď prošvihnete západ slunce, je hodně zataženo, nebo fotíte v interiéru. iPhone tento nedostatek světla rozpozná a automaticky zvedne ISO, což je vlastně citlivost čipu v iPhonu nebo foťáku na světlo. Pokud máte zrcadlovku nebo pokročilejší digitální foťák, můžete si ISO nastavovat sami. V iPhonu tuto možnost nemáte, ale i tak se dá jas fotky korigovat. To si povíme za chvíli.

Automatické věci jsou super, ale jako každá věc, co se děje automaticky, má tato funce svoje mouchy. Když budete fotit v podmínkách, kde je hodně málo světla bez blesku, na fotce se objeví šum, taková nehezká zrnitost a snižuje se celková kvalita snímku.

Někdy se může stát, hlavně pokud fotíte věci v pohybu, že budou rozmazané, protože automat ve foťáku musel prodloužit čas expozice (dobu, po jakou nechá na čip pouštět světlo), aby bylo vůbec něco vidět. To je prostě daň za malý čip v mobilních telefonech oproti zrcadlovkám a musí se s tím počítat.

Jednu věc ale udělat můžete. Pokud vidíte, že fotka zrní, místo toho, abyste ji vyfotili tak, jak je, můžete zkusit jas dokonce ještě ubrat. Toto využijete například při focení osvětleného města po soumraku. iPhone vám automaticky nabídne nějaký jas fotografie, který většinou ani neodpovídá realitě.

Když ťuknete na místo, kam chcete ostřit a prst podržíte, takzvaně si zamknete expozici. Až toto uděláte, už s iPhonem dál nijak nehýbejte. Přejížděním prstem po žluté čáře se sluníčkem po straně rámečku snížíte nebo zvýšíte jas, jak potřebujte. Pokud ho snížíte, eliminujete tak nehezký šum a fotka bude čistější a ostřejší. 

Přesně to jsem udělala u této fotky, na které i tak nějaký ten šum můžete vidět. Ale určitě ho není tolik jako v originále.

\"\"

Snad vám článek pomohl porozumět světlu ve fotografii zase o kousek víc nebo se na něj dívat v úplně novém světle :D.

Pokud se chcete dozvědět o focení iPhonem víc, stáhněte si můj průvodce 6 Kroků k lepší fotce iPhonem, kde se dozvíte další tpy.

 

Těeím se na vaše postřehy a zkušenosti dole v komentářích,

 

Martina Benáčková

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *