Focení svatby zn. poprvé

12.10. 2016 Martina Benáčková 1422x

Pokud rádi fotíte, možná se vám někdy naskytne podobná příležitost a kamarádi vás požádají, jestli byste jim vyfotili svatbu. V hlavě se vám honí myšlenka, jestli odmítnout s tím, že si vytvoříte scénář, že to prostě nedáte, tak jako profík a nebylo by to dost dobré. Nebo kývnete s tím, že berete na sebe to riziko, že to třeba totálně poděláte. Ale hoří ve vás jiskra, co kdyby to taky proboha třeba vyšlo?!

A jdete do toho. Mezi těmito dvěma možnostmi je proklatě tenká hranice, pokud tedy nejste 100% sebejistí, což by bylo úžasné a vynechalo by to celou tuhle vnitřní debatu :), tak se trochu orosíte. Je to prostě událost, která se většinou neopakuje.

Pro mě bylo fotit svatbu úžasná nová zkušenost a výzva. Věděla jsem, že lidi, které jsem měla fotit nepožadují profesionální fotografie, jinak by řekli profíkovi. I tak vám ale stejně záleží na tom, aby byl výsledek co nejlepší. Nemám k dispozici drahé vybavení.

Celou svatbu jsem odfotila Canonem 70D a 28-70mm 2,8 a svým malým „kocourkem“ Sony NEX s objektivem 35mm 1.8 (který mimochodem dělal v kostele mnohem (mnoooohem) lepší fotky i bez blesku. Bylo by super mít nějaký portrétní objektiv, pak nějaký širokáč na skupiny, ale když není, tak si člověk musí poradit jinak.

VÝZVY KTERÉ VÁS ČEKAJÍ PŘI FOCENÍ SVATBY:

 • Budu vždycky všude včas, abych zachytila nejdůležitější moenty?
 • Nebude nějaký problém s technikou?
 • Mám záložní foťák?
 • Vydrží mi baterky?
 • Nesekne se mi foťák zrovna během nasazování prstýnků nebo prvního polibku?
 • Nezůstanu viset ve svatební koloně místo toho, abych byla nastartovaná u kostela a fotila, jak přijíždí svatebčané?
 • Podaří se mi zachytit vše důležité?
 • Nezvorám nastavení foťáku a nebude půlka fotek rozmazaných?
 • Nedojde mi místo na kartě?
 • Nedojde mi inspirace při párovém focení?
 • Nebude pršet? Co budu dělat, kdyby jo?
 • Podaří se mi zachytit náladu a emoce?
 • Nebudu překážet?
 • Budu si umět všechny zorganizovat?
 • Nebudou mít všichni na obličeji stíny nebo přepaly, když zrovna svítí slunko ne moc v dobrém úhlu?
 • Podaří se mi vyfotit ostré fotky v kostele?

Ten seznam je nekonečný. Asi by mě napadlo spousta dalších věcí. Při focení svatby nemáte čas složitě nastavovat foťák, protože musíte fotit a hlídat si, aby nic důležitého neuniklo. Je to fičák. Musíte se soustředit, abyste zachytili všechny nejbližší členy rodiny. Když svítí slunko, tak musíte dávat bacha, aby neměli lidi zavřené oči (to se mi zdálo téměř nemožné).

Peťa a Dan byli ale naprosto skvělí. Byli uvolnění a v pohodě. Celá svatba byla pohodová. Bylo krásné počasí, a to ještě umocnilo náladu. Znají se už dlouho a nedávno se přestěhovali z bytu do domečku nedaleko Jihlavy. Mají spolu malého syna, který jim dělal úžasný doprovod ve fráčku s motýlkem.

Atmosféra svatby v kostele je jiná než na úřadě. Má pro mne větší důstojnost a spirituální hodnotu. Fotilo se mi dobře. Jen rychlé pohyby při gratulacích bylo těžší zachytit. Lahůdka je zachytit, když se hází rýže při východu ven.

Nejvíce jsem se vyřádila při focení samotného páru. To už byl čas všechno si v klidu nastavit a pohrát si. Měla jsem úžasné fotorekvizity od Pavlíny Hanáčkové, které fotografiím daly jiný rozměr. Můžete se podívat sami. Tímto Pavle děkuji za poskytnutí :).

S fotkami jsem musela provést další úpravy v počítači, protože jsem chtěla ze snímků vytáhnout co nejvíc.

Pokud byste se chtěli také naučit upravovat fotografie, mrkněte na kurz Kouzlení s fotkami, kde se můžete naučit krok za krokem, jak na to.

Fotit svatbu byl úžasný zážitek a rozhodně bych si to dala znovu! (Jen s lepší výbavou :).

Na závěr bych chtěla uveřejnit něco, co mě opravdu zahřálo u sdrce:

Jsem z těch fotek fakt strašně nadšená, pouštela jsem si je už asi tisíckrát a i nějaka ta slza ukápla:-) a kdo je zatím videl je taky nadšený, takže se klidne můžeš pustit do další svatby:-) I když myslím že to pro tebe muselo být náročný. Fakt se tím můžeš z fleku živit..jsi skvělá, mám radost:-)

 

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

cb8 _mg_2301 _mg_2290 _mg_2614 _mg_3336 img_3075 img_2947

SONY DSC

img_3257 img_3324 img_3367 img_3357 img_3305 img_3306 img_3225 img_3211 _mg_2339 _mg_2153 cb10

cb _mg_2108 _mg_2351

SONY DSC

SONY DSC

_mg_2789 _mg_2823 cb13 img_2738 img_3267

 

Komentáře