Tuhle otázku dostávám poměrně často. Proto jsem vám sem vytvořil takové vodítko, které vám pomůže se rozhodnout, co je pro vás vhodnější. Zejména se mě ptáte vy, co začínáte podnikat a psát svůj blog. A já to chápu, protože člověk chce investovat peníze do něčeho, co mu bude dobře sloužit a ušetří mu to čas a ideálně i peníze a bude to vyhovovat jeho potřebám.

Věřím, ale že článek bude užitečný i pro ostatní, kteří si chtějí udělat jen třeba rodinné momentky.

Na začátek je fajn si říct, na co budete foťák nebo telefon nejvíc potřebovat.

Pokud to jsou fotky sama sebe, jídla a produktů na web, nebo něco jiného? Popřemýšlejte si a fakt si to dopředu ujasněte. Co budete fotit nejvíc a na co iPhone nebo nový foťák budete nejvíc využívat. Od toho se to celé odvíjí.

\"\"

Jaká jsou hlavní \”pro\”, když si vyberete zrcadlovku?

  • Jako největší pro vidím možnosti být víc kreativní při focení a mít kvalitnější fotky ve větším rozlišení (bohužel to rozlišení je na web i na \”socky\” úplně zbytečný, kvalita samozřejmě ne.
  • Hlavní věc je možnost využití hloubky ostrosti v případě focení produktů, jídla, výrobků a podobně. Hloubka ostrosti je, když si nastavujete, jestli bude pozadí za fotografovaným objektem rozostřené a jak moc. Ve foťáku si toto můžete krásně korigovat úpravou clony. Pokud si ještě k zrcadlovce zvolíte nějaký světelný objektiv, můžete doslova čarovat.
  • To je vždy objektiv se clonou F1.2, 1.4, 1.8 u pevných skel, kde není možno zoomovat, nebo kolem F2 u zoomovacích objektivů. Toto číslo vždycky najdete u příslušného objektivu.

\"\"

Takto vypadá rozmazané pozadí neboli od(p)orně – nízká hloubka ostrosti. 

  • Nepotřebujete tolik světla. Tím, že má zrcadlovka větší snímač, můžete fotit i v horším světle s dobrými výsledky.
  • Máte variabilitu v objektivech. Nemusíte se spokojit jen s těmi, které máte, můžete si koupit další, pokud si pořídíte bezzrcadlovku či zrcadlovku s vyměnitelnými objektivy.
  • Fotky s rozostřeným pozadím vypadají dobře a profesionálně a oddělí hlavní objekt a upoutají pozornost.

Celkově, fotky zrcadlovky budou vypadat většinou lépe než z mobilu, ale nemusí to být rozhodně pravidlo.

Záleží i na rukách, co přístroj drží.

Jaká jsou proti, když si vyberete zrcadlovku?

Jako největší proti vnímám tyto dvě věci:

  1. Je možná pro někoho vopruz fotky nahrávat do pc a upravovat a pak až postovat, zabere to vždycky víc času.
  2. Co si budeme říkat, klasická zrcadlovka je velká kraksna, která se vám možná nebude chtít nikam moc nosit :).

\"\"

Obě věci se dají vyřešit. Ta první je, že si koupíte foťák, který umí komunikovat přes appku a wifi s vaším mobilem, takže si fotky nahrajete přímo do něj a upravíte v telefonu a můžete fotky posílat na sociální sítě a kamkoliv potřebujete bez velké ztráty času, tak jak to umí například můj Fujifilm XT2, ale i další.

Druhá věc se dá vyřešit tak, že se vykašlete na velkou zastaralou zrcadlovku a pořídíte si bezzrcadlovku s vyměnitelnými objektivy, která je mnohem kompaktnější, ale do kapsy to prostě není a musí se s tím počítat. Tak jsem to udělala já.

Proto zrcadlovku využijí zejména ti, kdo budou fotit převážně doma – produkty, výrobky a jídlo, tam ji budete mít vždycky a nebudete muset řešit dilema, jestli si ji vzít nebo ne a ti, komu nevadí, že nad fotkami stráví víc času.

Jaká jsou hlavní \”pro\” pro iPhone?

Nejnovější iPhony už mají velice přívětivé vybavení a ani ty starší na tom nejsou zas tak marně. Musím říct, že mobil nikdy nebude úplně alternativa zrcadlovky, ale mít dobrý foťák v mobilu má rozhodně svoje výhody, které možná v něčem i předčí zrcadlovku.

  1. Malý, lehký, vždycky sebou – vyndat, cvak, upravit a je to. Záležitost na pár minut. Rozhodně šetří čas.
  2. Nikdy o nic nepřijete – momenty, které chcete zachytit prostě zachytíte, protože telefon máte vždycky u sebe – využijí zejména ti, kdo fotí rádi selfíčka a fotky třeba do stories. Toto bych rozhodně nepodceňovala.
  3. Pokud máte iPhone, kde jsou vzadu alespoň dva objektivy, máte to mnohem lepší. Můžete rozostřit pozadí v režimu portrét u fotografovaných objektů a to nejen u lidí, ale i u právě toho jídla nebo produktů. Samozřejmě jsou i jiné cesty, jak pozadí rozostřit, ale většinou to vypadá nevalně.
  4. Kvalita je pro web a sociální sítě naprosto dostačující, takže toho bych se rozhodně nebála, pokud budete fotit v dobrém světle.

\"\"

  1. Rychlost úprav – to na tom miluju asi nejvíc. Nahrajete fotku do appky na úpravu, za 3 minutky máte upraveno a hotovo.
  2. Možnost dokoupení  přídavných objektivů, které vám foecní zpestří třeba o detaily a macro a dalších vychytávek jako selfie tyče, chapadlové stativy a podobně.

A teď, kde má iPhone slabá místa

  • Slabina iPhonu a celkově všech mobilů je špatná kvalita fotek ve špatném světle. Stačí trochu šero a už se objevuje šum.
  • Neumí moc rozostřit pozadí, rozhodně ne tak, jako zrcadlovka, a pro toho, koho tento efekt opravdu moc baví a chce ho, tak bude lepší volba již zmiňovaná třeba bezzrcadlovka. Ale pokud plánujete, že budete fotit hodne shora, tak toto není třeba.
  • Pokud chcete fotit pohyb, zrcadlovka to vždycky zvládne lépe díky většímu snímači a tím rychlejšímu času závěrky. Pokud tomu moc nerozumíte, nevadí. Důležité je, že fotky někoho nebo něčeho v pohybu – na to je mobil prostě většinou krátký. Říkám většinou, protože se to i tak může zadařit, ale s mnohem menší pravděpodobností.
  • Po vyfocení se snadněji vytváří různé přepaly, místa, kde splívají pixely. Nebo se dramaticky snižuje kvalita fotky po úpravě, pokud byla focená v horším světle. S tím je třeba taky počítat. Ale když o tom člověk ví, může tomu snadno předejít.

Tohle jsou takové nejpodstatnější věci, které je dobré znát, než se rozhodnete, do čeho půjdete.

Tak jak se rozhodnout?

iPhone mi vychází jako dobrá věc, pokud

potřebujete variabilní nástroj jak pro focení momentek, fotek do stories, selfíček a zároveň jídla a dalších věcí a být u toho rychlý. Je univerzálnější a máte jej vždycky po ruce, fotky jsou rychle upravené a bude vám šetřit čas. Navíc ho využijete i pro další věci jako internetování a volání.

Na druhou stranu, je to trochu na úkor kvality fotek, ale na hodně věcí není vysoká kvalita úplně potřeba.

Pokud bych volila iPhone, určitě bych si vybrala ten se dvěma, nebo třemi objektivy (od 7+ a výš). Dá vám to mnohem víc možností a kreativy a mnohem lepší fotky a dostanete tak i trochu rozostřené pozadí.

Můžete si dokoupit objektivy, které vám dají další možnosti využití a další příslušenství jako různé selfie tyče, stativy a držáky.

[content id=6468][/content]

I s iPhonem jdou dělat kvalitní fotky.

Pokud půjdete do zrcadlovky,

doporučovala bych ji zejména pro ty, kdo budou fotit hodně věcí doma a nebudou ji muset nikam moc nosit, z vlastní zkušenosti vím, že se vám prostě nechce. A to jsem fotografka :D. Takže food bloggery, rukodělné výrobce a podobně.

Zvážila bych určitě bezzrcadlovku s wifi připojením a možností appky do mobilu, ušetří vám to hodně času u úprav fotek.

Rozhodně bych si vybrala foťák bez setového zoomovacího objektivu, to je ten, který k němu normálně koupíte dohromady. Většinou za moc nestojí a pro vaše účely bude spíš nevhodný (pozadí s ním moc nerozostříte, má totiž moc vysokou clonu, obvykle od F3.5) a focením s ním v horším světle bude taky nic moc, ale nikdy ne tak špatné, jako s mobilem :).

Pořídila bych zvlášť tělo a dokoupila pevný objektiv 35mm 1.8 nebo 50mm 1.8. \”Pevná padesátka\”, jak se mu říká, většinou stojí pár korun a bude umět skvěle rozostřit pozadí, jen pozor na to, co budete chtít fotit.

Musíte počítat s tím, že pokud si vyberete foťák s menším snímačem (to je to, na co se chytá snímek), než je plný formát, což pro vás určitě doporučuju, (full frame neboli plný formát je pro vaše účely naprosto zbytečný, stačí APS-C nebo 3/4 – menší bych zas nebrala, to už si můžete rovnou nechat telefon), 50 mm objektiv bude fotografovanou scénu už docela zvětšovat, představte si ho trochu jako lupu.

\"\"

To může být problém, když budete chtít fotit věci shora (flatlays) nebo nějaké větší objekty v interiéru, takže doporučuju předem vyzkoušet, co pro vás bude ještě ok. Ale zase bude lépe rozostřovat pozadí. V případě větší variability bych možná volila objektiv 35mm.

Tak či tak, vždycky doporučuju za normálních okolností jít do obchodu nebo třeba ke známému, který foťák nebo iPhone má a oboje si vyzkoušet. Abyste měli svoji vlastní zkušenost a zjistili, jak se vám s danou věcí pracuje. Budete prostě vědět.

Pokud jste rozhodnutí pro iPhone, v tomto e-booku zdarma iPhone pod kontrolou  si můžete přečíst, jak se v něm zorientovat na začátek, a dozvědět se různé vychytávky k focení.

Nebo si stáhněte tahák se 7 mými nejvíce využívanými appkami na focení a úpravu fotek.

Věřím, že vám článek bude užitečný a budu ráda, když uslyším, do čeho jdete. A na závěr si tipněte, které fotky byly focené zrcadlovkou a které iPhonem :).

\"\"

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *