Kdo si nevěří, nic neumí

Byla jsem týden na dovolené, na Lipně a bylo tam nádherně. Jezdili jsme na kole, na windsurfu, grilovali, procházeli se, zkrátka to byl skvělý týden, kdy jsme měli možnost být od rána do večera pohromadě jako rodina. Jediné, co se mi honilo hlavou bylo, proč tohle nejde pořád? Proč na to mám nárok jen na dovolené?

Otevřu Facebook a tam na mě kouká citát,

že jsme se nenarodili proto, abychom chodili každý den 30 let do práce a pak umřeli.

Čím budu....

A já si říkám, že to „sakra“ musí být pravda. V čem vlastně tkví to, jestli v životě budeme úspěšní a shopní pro nikoho nepracovat, ale živit se svým posláním a žít naplněný život v hojnosti, nebo jestli je to jen sci-fi a budeme chodit do práce a vydělávat, aby tento naplněný život v hojnosti žil někdo jiný za nás.

Problém je, že spousta lidí neví, co je jejich poslání.

Jako děti jsme měli sny, sny o tom, čím budeme, až budeme velcí. O ty sny se nás snažili připravit učitelé ve škole, když nám říkali, že nejsme dost dobří, že na to nemáme. Často i rodiče a jiní blízcí okolo nás. Když nám říkali, „tím se neuživíš, běž studovat něco normálního“. A my jsme jim uvěřili.

A teď si říkáme, byly to jen dětské sny nebo to bylo něco víc? Něco, co by nás opravdu mohlo naplňovat?

Často nám dávají rady lidé, kteří celý život chodí do práce, kterou nemají rádi a nejsou spokojení ani s prací ani se svým životem. Nemají koníčky a nemají už žádné sny. Dlouho jsem si myslela, že je to vlastně takový standart, že je to dospělost.

Až v poslední době oběvuji lidi kolem mě, kteří milují, co dělají, a proto je to uživí. Bylo mi říkáno, že to nejde, nebo že se to podaří jen pár lidem. Ale co když to není pravda?

Proč přestáváme snít? Není lepší snít, i když se nám sny nakonec nevyplní než nesnít vůbec?

Čím budu....(1)

Proč pořád věříme tomu, že nejsme dost dobří? Kdo nám to říkal? Jaký život ten člověk vede teď? Co jsme v životě dosáhli, když nejsme dost dobří? Máte pocit, že toho je vcelku dost, na to, že vám lidi okolo vás nevěřili?

Tento přístup, nemít sny, ve škole dostat jedničky, nezaspat, po škole nastoupit do práce, vydělávat peníze, věřit tomu, že nic neumím…. nezní to zrovna jako recept na štěstí….

K zamyšlení mě vedlo shlédnutí výborného videa, které mi začalo dávat nepříjemné otázky o mém strachu a nízkém sebevědomí. Odaz na něj, naleznete dole.

Celý život řeším to, že nejsem dost dobrá, že ostatní jsou lepší než já, bojím se, že mě lidé nemají rádi. Celý život o sobě pochybuji. Opravdu chci, aby to takhle bylo dalších třeba 20 let?

Když jsem začala tvořit tento blog, při napsání každého článku mě tyto myšlenky bičovaly, při tvoření e-booku zdarma. a nebo kurzu úpravy fotek. Ale neposlechla jsm svůj strach a při každém překonání se cítím silnější, i když mě to stojí vždycky strašně úsilí. Na obě věci jsem získala úžasnou zpětnou vazbu od lidí, co je četli. A já si pochvalu neumím připustit. No nejsem trubka?  Ale pomalu se to učím.

Pokaždé, když mám jít se svou kůží na trh, tak se potím, jak to dopadne a říkám si, jaká to bude hrůza. Věřím, že v tom nejsem sama a je nás takových víc. Proto tento článek píšu.

Když fotím, říkám si, jestli je to dost dobré, jestli se to někomu bude líbit. Ale už vím, že by se to mělo líbit hlavně mě a dělat mi to radost.

Spousta lidí krásně fotí nebo umí něco úžasného, ale nikdo o tom neví, a to jen proto, že si myslí, že to nejstojí za to, aby s tím šli do světa.

 

Nedám vám žádný návod v pěti krocích, jak se zbavit strachů, protože s tím sama bojuji a to jen tím, že strach přemůžu a dělám věci navzdory jemu, i když mě to stojí někdy velké usilí, ale výsledek je potom vždycky odměna! A nebo se strach snažím zlehčit humorem a udělám si ze sebe legraci, jaký jsem „přizdis..č“ a řeknu tomu vnitřnímu hlasu, co mě kritizuje, ať je ticho, že to stejně udělám a pak se uvidí.

Ale chtěla jsem vám dát pár otázek k zamyšlení nad vaším životem.

ss

Jste spokojení, nebo byste měnili? Co jsou nebo byly vaše sny? Proč je nežijete?

Pro nakopnutí zde dávám odkaz na zmiňované motivační video, od Petera Urbance které jsem zmínila výše, abyste dostali i vy dávku Motivačních impulzů. Já jsem to potřebovala. Video je výborné!

Je to první věc, co zveřejňuji od někoho jiného, protože se mnou hnula :).

Budu ráda za vaše postřehy :).

 

Komentáře