O tom se nemluví!

Nejprve jsem si říkala, že se o tom nehodí psát na web o focení, ale na druhou stranu mi to prostě nedá, protože to ve mě pořád je, i proto, že jsem máma dvou dětí.

Ono se o tom nemluví. Každý si to potichu protrpí a snaží se smířit s realitou. Ale podle mě by se o tom mělo mluvit a psát a mělo by se to řešit.

V posledním roce jsem zažila dvě tragédie v rodinách známých lidí. Přijde mi to nějak moc na tak krátkou dobu. Mají obě společnou pointu.

V prvním příběhu moje blízká kamarádka podruhé otěhotněla. Až do 10 dnů před porodem žila v domění, že čeká zdravou holčičku. Všechna vyšetření absolvovala, všechny ultrazvuky, nekouří, celý život žije zdravě, všechno bylo v pořádku. Až týden před porodem jí řekli, že dítě má menší hlavičku, že se jim to nějak nezdá a holčička bude pravděpodobně postižená.

Kamarádka měla týden na to, aby se smířila s tím, že dítě, co se jí narodí vlastně nebude zdravé… s tím vědomím šla také rodit. Dokážete si to představit, pokud nemáte tu zkušenost? Já ne.

V druhém příběhu jednoho mého klienta se udála životní tragédie. Jeho manželka měsíc před porodem začala mít porblémy s ledvinou. Byla hospitalizována a ujištěna, že je vše s miminkem v pořádku a propuštěná domů. Jim se to oběma nezdálo a jeli ještě do jiné nemocnice. Tam naplánovali termín porodu za 3 dny. Bohužel než šli rodit, už bylo pozdě. Mě jen přišla v pondělí zpráva „Dnes nepřijdu na angličtinu, zemřela mi dcerka“.

Dokážete si představit rodit mrtvé dítě?

Když píšu tenhle článek, hrnou se mi slzy do očí a ptám se…

V prvním případě, když se růst hlavičky dítěte zastavil ve 25 týdnu, jak to, že si toho gynekolog nevšimnul? Je to kousek za půlkou těhotenství. Vysvětlení typu, že byla na ultrazvuku špatně natočená mi přijdou nedostatečná… Pro lékaře to nic neznamená, ani z toho nenese žádné následky.

V druhém případě, opravdu se nedalo zjistit, že se miminku nedaří a muselo to skončit umrtím?

Dneska všichni žijí v domění, že je vše v pořádku a nepřipouští si žádné komplikace a když ty komplikace nastanou, tak se jen mávne rukou a řekne, stalo se to. Stejně, jako se bagatelizují následky očkování, stejně jako se opomíjí vedlejší efekty perorální antikoncepce a další věci… A já se ptám proč?

Rodina obvykle nechce soudně nic řešit, ani se není čemu divit. Mají úplně jiné starosti.

Těhotná žena musí absolvovat tolik vyšetření a ve finále to může být stejně zbytečné.

Moje neteř, které je 22 let, brala hormonální antikoncepci. Krevní sraženina jí ucpala cévu, co vede krev do části sítnice a nenávratně se jí poškodil zrak. A to mohlo být daleko horší, kdyby ta sraženina byla větší, mohla to být třeba mrtvice nebo plicní embolie.

Mojí známé dcera měla po povinném očkování rozpad krevních destiček a musela být hospitalizovaná v Motole a trvalo dlouho, než se z toho dostala. Nevím, které očkování to přesně bylo.

Řekla mi, že se tam setkala se spousty případů dětí s následky očkování.

Proč lékaři věci bagatelizují?

Chápu, že mohou být unavení, přepracovaní, vyhořelí a nechtějí si připouštět problémy… ale takový přústup může mít smrtelné následky.

Nikde se o těchto věcech nemluví a v mém okolí jich začíná nějak moc přibývat.

Nechci a nemám ani právo nikoho obviňovat, jen je mi z toho smutno a chtěla bych lidi přivést k zamyšlení.

Omluvte, prosím, že dnešní článek není o focení, ale musela jsem tyhle věci s vámi sdílet.

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře