Peklo jménem Výběr fotoaparátu 2. část

24.11. 2016 Martina Benáčková 1143x

V minulém článku jsem se rozepsala o tom, jak je těžké vybrat ten pravý fotoaparát, který už nebudete chtít dát z ruky, protože to bude láska na první dotek :).

Zde se dozvíte, jaké foťáky jsem vyzkoušela. Jaké se mi líbily a jaké jsem s díky vrátila.

Ze snímačů APS-C jsem vyzkoušela Canon 70D, Canon 60D, Sony A68 a Nikon D5500 a Nikon D7100 (Nikony jen v obchodě, ty předchozí doma).

Z plnoformátových přístrojů Canon 5D mark II, Nikon D610 a Sony A7 (jen v obchodě).

Možná zde zmíním ještě pár základních faktů o objektivech. Můžete si koupit objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností (zoomujete nohama) nebo zoomové objektivy.

Pak se ještě řeší světelnost objektivu. Například základní setový objektiv 18-55 mm má obvykle světelnost 3.5 – 5.5, (toto číslo najdete na objektivu). Čím nižší je číslo, tím snadněji budete fotit při špatných světelných podmínkách a tím lépe vám půjde rozmazat pozadí a oddělit hlavní objekt. Například můžete si koupit zoom 24-70 mm 2.8. Což je světelný zoom objektiv. Nebo pevný 50 mm objektiv 1.8.  Další technikálie už tu nebudu moc rozmazávat, to zase jindy :).

SONY DSC

SONY NEX 5 – 35 mm 1.8

Canon 70D jsem vyzkoušela se starším objektivem Sigma 28-70mm, 2.8. Byla jsem nadšená z ovládání a z výklopného otočného displeje. Foťák se krásně držel. Dotykový displej byl super. Dělat lepší fotky, asi bych neměnila. Dělá skvělé video na poměry zrcadlovek. Bohužel mě v těch fotkách chyběl vetší detail. Byly takové ploché. Když jsem vyfotila rychle pár fotek za sebou kamarádce na svatbě, tak se na chvíli seknul a musela jsem počkat až to zpracuje. Ale pokud chcete nové tělo do 20.000, dostal by se u mě do nejužšího výběru. Podobný výkon bude mít pravděpodobně levněší verze Canon 760D, jen v plastu a menší.

Canon 60D je v podstatě to stejné, ale pomalejší, méně ostřících bodů a bez dotykového a výklopného displeje. Prostě dedeček.

cb

Canon 70D – Objektiv 28-70mm 2.8

Sony A68 (vychází kolem 20.000 i se setovým objektivem), jsem vyzkoušela, protože zrcadlovky Sony fungují trochu na jiném principu. Mají polopropustné zrcátko a elektronický hledáček. Myslela jsem si, že by to při přechodu z bezzrcadlovky mohlo být jednodušší, protože v hledáčku okamžitě vidíte, co budete fotit, jestli máte dobře nastaveno. Nestane se vám, že cvaknete a pak se budete dívat na tmavou nebo přesvícenou fotku jako u klasické zrcadlovky. Bohužel tento foťák mě totálně zklamal. Hledáček se při špatném světle příšerně trhá a šumí jako rozbitá televize, takže to není moc dobré pokoukání. Fotky mají šum už na relativně nízkých hodnotách ISO 600-800 (citlivost).  No zkrátka jsem ho druhý den vracela. Byl to propadák v porovnání s mým Sony NEXem, který byl o 7 tisíc levnější.

Nikon D5500 a D7100 jsem si vyzkoušela v obchodě s velmi milým prodavačem, který mě nechal jít si fotit i ven a byla jsem tak fakt dlouho (musel mě milovat). Nikon D7100 je parádní foťák s pokročilými funkcemi. Dělá krásné fotky i se setovým objektivem a je to opravdový krok v před. Ale chyběl mi výklopný otočný a dotykový displej. To je tak jediné. D5500 je menší, levnější, plastový s méně funkcemi, ale troufám si říct, že fotky z něj nejsou zas o tolik horší. Jen se hůř drží a působí levně.

Byla jsem překvapená, že u APS-C čipů Nikonu a Canonu je docela velký rozdíl v detailu, ráda fotím zblízka a detaily. Zjistila jsem posléze, že tento čip je u Nikonu o něco větší. A musím říct, že to bylo znát. Takže pokud bych se rozhodovala v této třídě, tak bych šla do Nikonu, ne do Canonu, i když má dle mě lepší ovládání. Ale to je věc preferencí.

V této kategorii bych si vybrala Nikon D7100, protože se lépe držel, měl krásné fotky se spoustu detailů a plno užitečných funkcí (například synchronizaci externích blesků, pokud byste se chystali fotit ve studiu, určitě se bude hodit) a spoustu dalších funkcí, které bych se mohla učit využívat. Takže by to byla hračka na dýl :).

Pak se mi ale dostal do ruky Canon 5D mark II s plnoformátovým čipem a já objevila ten velký prostorný hledáček a ty detaily v kresbě a už jsem prostě menší čip zavrhla. I když je tento foťák dědeček, má jen jeden příčný ostřící bod a je takový pomalý. Tak fotky byly prostě nesrovnatelné. To byl pro mě bod zlomu.

Další foťák, co jsem zkoušela v obchodě byl Sony A7, byl by to pro mě logický upgrade do plnoformátové bezzrcadlovky a rozhodně bych neudělala chybu. Musím říct, že se mi foťák moc líbil, i výstup z něj. Fotí krásně i při velmi špatném světle. Je skladný. Točí parádní video. Byla by to skvělá volba, kdybych před tím nedržela v ruce klasické zrcadlovky….

To cvaknutí zrcátka a to pevné držení je pro mě prostě návykové. Už jsem nemohla jinak.

Ale pro někoho, kdo hledá pořádnou, ale skladnou mašinu je to super volba. Negativa jsou pomalá závěrka (takže fotit děti v pohybu nebo sport je horší), pak velmi malá výdrž baterie, elektronický hledáček (i když podstatně lepší než u SonyA68), ale jinak nemám co vytknout.

Teď jsem řešila finance. Na nový full frame jsem prostě dost peněz neměla, ale jiný jsem nechtěla. Muselo dojít na kompromis. Rozhodla jsem se, že to risknu, a koupím bazarový stroj.

Podle recenzí na DP review (to je velice užitečný zahraniční portál, kde najdete snad všechny recenze foťáků na světě :), jsem vybírala, do čeho půjdu. Protože jsem vesměs souhlasila s těmi recenzemi, které jsem tam četla na foťáky, co jsem si měla možnost vyzkoušet.

Rozhodla jsem se pro Nikon D610.

Dle mě nelepší fotobazar je Palladix. Zde najdete asi největší množství inzerátů fotopotřeb.  Dál jsem také sledovala Amazon a Ebay.

Už jsem byla tak otrávená výběrem foťáku, že jsem na pánovi na bazaru dokázala usmlouvat cenu 22.000 za foťák bateriový grip a náhradní baterii. Nové tělo stojí zhruba jednou tolik :). Závěrka má nacvakáno přes 100 000 focek, cože je hodně. Životnost se testuje na 150 tis. Ale dle recenzí vydrží i 200 tis., tak se budu modlit. A přinejhorším investuju cca 5000 do výměny závěrky třeba v příštích dvou letech.

detail6

Nikon D610 + 50mm 1.8

Foťák vypadá jako nový a vše funguje, jak má. Snad to nezakřiknu!

Jsem maximálně spokojená. Je to opravdu jiný level focení. Nemám absolutně co vytknout. Lépe jsem si vybrat nemohla.

Bohužel mi nezbylo moc peněz na objektiv, takže mi foťák ležel 2  týdny doma jen tak v krabici a mohla jsem se na něj akorát tak dívat rozmýšlet se, co za objektiv si pořídím :).

No, nakonec to díky poměru cena a kvalita vyhrál pevný 50 mm objektiv 1.8. Dle mě je zbytečné kupovat nové objektivy, možná jen díky záruce to může mít výhodu. Objednala jsem si použitý z Amazonu.  Za dvě třetiny bazarové ceny u nás. Podle mě je tento objektiv mnohem lepší volba než základní setový zoom. Je mnohem ostřejší a dá se s ním mnohem více vyhrát.

Ještě postřeh: „Pevná padesátka“, mi přijde mnohem ostřejší u Nikonu než u Canonu.

Tuto volbu bych udělala znovu. Časem mám v plánu dokoupit portrétní objektiv a zároveň makro objektiv v jednom s ohniskem kolem 100 mm. A další volba bude světelný teleobjektiv 70-200mm, ale to mluvíme o vcelku tučné sumě,  a ještě jedno širokoúhlé sklo :). Takže když chcete mít fotovýbavu svých snů, často se vám stane, že budete muset rozbíjet prasátko.

Ale za to potěšení to stojí, ne? 🙂

Doufám, že jsem vám pomohla trochu si utříbit myšlenky, jestli jste na tom podobně, jako já před pár měsíci.

Budu ráda za vaše postřehy.

Komentáře