Peklo jménem Výběr fotoaparátu

16.11. 2016 Martina Benáčková 1346x

Věnujete se focení už delší dobu a přemýšlíte, jak jít o třídu nebo o dvě výš s fotkami? Chcete mít tu možnost dokoupit různé objetivy nebo získat lepší kvalitu fotek?

Možná to taky znáte. Bloumáte po obchodech a přemýšlíte, jaký foťák by byl nejlepší. Nějaký si vyberete ve výloze a jdete si ho vyzkoušet. Pak si necháte vyndat ještě další dva a chvíli fotíte lidi, co jdou kolem nebo nějaké věci ve výloze, regály. V přátelském obchodě můžete jít i ven. Po chvíli s díky fotoaparáty vrátíte. Samozřejmě si žádný nekoupíte, nechcete to uspěchat :).

No a tak to zopakujete třeba třikrát, (až vás v tom obchodě znají a obracejí pravděpodobně oči v sloup, když vás vidí – to se děje v malém městě),  a stejně nejste moudří. Znáte to?

U mě to došlo do takových extrémů, že jsem si jeden foťák i objednala a musela ho druhý den vrátit, protože to byla katastrofa. Pak jsem si objednala další bazarový, který taky za moc nestál a naštěstí se mi podařilo jej obratem prodat. Potom jsem měla jeden fotoaparát půjčený od kamaráda, který jsem se také rozhodla nechtít.

Až na počtvrté jsem se trefila – když jsem si foťák dojela vyzvednout od jednoho pána do Prahy. Už jsem byla otrávená z toho vybírání. Chvílemi jsem si už říkala, že nový foťák snad ani nechci. Že už mě to nebaví vybírat a pak být zklamaná.

Přecházela jsem z digitální bezzrcadlovky Sony NEX 5. Musím říct, že na to, kolik mě stál, dělá pěkné fotky ve srovnání s digitální zrcadlovkou se setovým objektivem ve stejné cenové kategorii (cca 13.000). Nebo alespoň s těmi, které jsem držela v ruce. Video je nesrovnatelně lepší.

Po tomto pekelném výběru, který trval zhruba čtvrt roku s vámi chci sdílet moje postřehy, aby to usnadnilo třeba výběr vám.  Jsou to samozřejmě jen moje názory a někdo může mít úplně jiné.

Můj názor je, že pokud si vybíráte foťák v podobné cenové relaci, šla bych určitě do bezzrcadlovky, buď Fuji, nebo Sony A5000, A 6000, raději než do digitální zrcadlovky. Zůstane vám legrace s vyměnnými objektivy, budete mít super video i fotky budou parádní. A hlavně nebudete mít obrovskou kraksnu foťák, který vám zabere půl batohu. Pokud vám ten poslední důvod nevadí, chápu.

Mezi lidmi koluje takový předsudek, že čím větší foťák, tím lepší fotograf :).

Samozřejmě mě taky napadlo, že když si pořídím nový foťák s tím, že chci fotit profesionální fotky, tak potřebuju něco, aby to budilo u zákazníka důvěru. Kdybych přišla na focení se sebelepším kompaktem, asi by se na mě ten člověk díval trochu podezřele a automaticky by si myslel, že fotky budou stát za prd.

Možná je to jen můj předsudek a musím si to srovnat v hlavě :).

Ještě jsme nedospěli k tomu, že bezzrcadlovky (kopakty s vyměnitelnými objektivy), třebaže plnoformátové se dávají na stejnou úroveň jako zrcátka se stejně velkým čipem. Je pravda, že trochu pokulhávají, ale nemyslím si, že zas o tolik a troufám si říct, že je brzy doženou.

Asi budete všude číst hodně názorů, že zrcadlovka je prostě zrcadlovka, ale pokud přecházíte z digitálního kompatku, rozhodně jednodušší přechod bude na bezzrcadlovku.

Při výběru fotoaparátu hraje dle mě nejdůležitější roli velikost čipu. Čip je plocha na kterou dopadá ve fotoaparátu světlo. Logicky, čím je ta plocha větší, tím víc světla na něj dopadne a měla by být lepší fotka. Samozřejmě to záleží ještě na počtu a velikosti pixelů. Mělo by zamenat, čím více pixelů, tím lepší fotka, ale taky to nemusí být vždycky pravda, abych vás ještě víc zmátla. Pak to ještě zleží na kvalitě objektivu a počtu ostřících bodů – uf, nemám tyhle technikálie ráda :D.

Ve vyšších třídách zrcadlovek a bezzrcadlovek se objevují 3 velikosti čipů. 4/3 palců, APS-C a Full frame (pný formát, který je stejný jako u starého kinofilmového fotoaparátu a největší).

Tyto velikosti jdou téměř přímoúměrně s cenou. O nižších čipech v běžných automatech se nezmiňuji, protože je kolikrát stejně srovnatelný dobrý foťák v telefonu.

Důležité je si upřesnit, na co fotoaparát budete potřebovat a kolik do něj hodláte investovat. A od toho se odvíjí výběr.

Stejně ale nakonec budete vybírat i podle toho, jak vám sedne ovládání a držení, jak se vám bude foťák líbit a další věci. Není to jen o tom technickém vybavení. Alespoň u ženy ne :).

untitled-design

Během mého vybírání jsem vyčetla různá fakta a vyzkoušela spoustu věcí. Z nich mi v hlavě zůstaly tyto názory:

  1. Že vyšší třída (tzv. poloprofesionální zdrcadlovka) je marketingový trik. Rozdíl od dražších základních zrcadlovek je často jen v odolnosti těla a v pár fukncích navíc. Ale stejně si ji pravděpodobně vyberete. Více se můžete dočíst na porátle Fotoguru zde.
  2. Že rozdíl Full frame a APS-C je markantní. V tomto spousta lidí možná bude nesouhlasit. Samozřejmě záleží i na objektivu. Ale prostě to světlo navíc je vidět v mnohem lepších detailech a nezapře se.
  3. Levný zoomový objektiv pořízený v setu zabije dobrý fotoaparát.
  4. Starý objektiv zabije fotoaparát (pokud nejste výhradní fanoušek manuálního ostření).

Ve svém výběru jsem si dala limit 20.000 kč za tělo + pevná 50 mm 1.8 objektiv. Větší rozpočet jsem neměla. Zvažovala jsem jestli koupit bazarové nebo nové věci. Chtěla jsem za co nejméně peněz, co nejvíc muziky. Váhala jsem, ale nakonec jsem se rozhodla správně a jsem maximálně spokojená.

Jak to dopadlo, to se dozvíte v pokračování tohoto článku příští týden, protože se mi to nějak rozvleklo :). Sdělím vám, jaké fotoparáty jsem měla možnost si otestovat, jaké objektivy a jak jsem byla spokojená. A podle čeho jsem nakonec vybrala, co jsem vybrala.

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU ZDE

Komentáře