To vyretušuj, vypadám hrozně

9.5. 2017 Martina Benáčková 1233x

Dívám se na fotky ostatních lidí, co fotí, a v poslední době se neustále vracím k jedné myšlence nebo spíš otázce. Proč?

Proč všichni všechno retušují? Je to takový trend digitální fotografie. Spíš mi to přijde, jako kdo umí víc ve Photoshopu.

Při každém focení se mi stává, že mi žena řekne mám tady něco, co se mi nelíbí, ale to vyretušuješ, ne?

Pupínek, ten opravdu ráda vyretušuju, ale když pak přijde někdo s tím, že chce udělat hubenější, tak nastává to moje „a proč“? Možná, že mě lidi kvůli tomu chtějí uškrtit, když se zeptám proč a už se u mě příště vyfotit nenechají a půjdou za někým, kdo jim udělá perfektní pleť bez jediné vrásky a zmenší jim faldíky, co jim koukají z kalhot :).

A tak jsem se zamyslela, odkud tohle všechno pramení. Jestli je to jen představa chtít se přiblížit ideálu  krásy, který na nás kouká všude v časopisech, internetu a televizích, takové to klišé, jak se pořád omýlá. Ale nemyslím si, že je to jen tohle.

Je to podle mě hlavně o tom, že se jako ženy nechceme přijmout takové, jaké jsme nebo si nepřijdeme dost dobré. U chlapů se mi tohle vůbec nestává. Tam je to:

Prostě mě nejak vyfoť, ať vypadám normálně.

My ženský máme takový zlozvyk. Děláme to skoro všechny. Když se podíváme na svoje fotky, tak klidně i nahlas říkáme. „Podívej jak mi tady leze druhá brada, nebo „ježiši, já vypdám, smaž to prosím tě, tohle nemůžu nikde ukázat, vypadám hrozně, tyjo, ten můj zadek, to je katastrofa“. A přitom ty fotky jsou úplně normální, přirozené, hezké a kdyby se na ně podíval někdo jiný tak by třeba řekl, tyjo ta je pěkná.

Ale my máme tendenci se soustředit na naše nedostatky, které najednou na té fotce v našich očích narostou do gigantických rozměrů a my vidíme ty obrovské půlmetrové vrásky, nechutné přetékající špeky nebo kruhy pod očima jako prase :). A pak si připadáme ošklivé, že nejsme dost dobré, dost hezké, dost dokonalé. A pro koho? Nejsmutnější je na tom, že nejvíc sami pro sebe.

Přitom, když fotím malé holčičky, tak mi žádná nic takového neřekne. Každá se na svoji fotku podívá, usměje se a jde si hrát. Je to ona a je v pořádku.

Kdybychom uměly vidět svoje vrásky od smíchu nebo stresu jako součást života, narůstajících let, ale bez známek toho, že nám berou na kráse.

Kdybychom uměly vidět svoje tukové polštářky jako známku měkosti, sexuality a ženskosti.

Kdybychom uměly vidět svoje strie na břiše, jako znamení toho, že jsme dokázaly stvořit a porodit dítě a byly na ně pyšné.

Kdybychom uměly přijmout naše nedokonalosti jako naši součást a řekly si, jsem to prostě já, patří to ke mě a mám to ráda.

Přijímám se, taková jaká jsem a jsem krásná.

Nebylo by nám líp? Kolik žen tohle dokáže? Mnoho bohužel ne. Zkuste to jinak. Podívejte se jednou pro změnu do zrcadla a řekněte si tuhle větu – Přijímám se taková, jaká jsem a jsem krásná.

Vyvolá úplně jiné emoce a energii než když si řekneme, jak nám to nesluší, jak jsme tlusté, jak máme velký nos, jak vypadáme strašně. Vyzkoušejte si to.

A pokud si opravdu myslíte, že byste měli vypadat líp, tak s tím něco dělejte, běžte si zacvičit, zaplavat, nesnězte ten bůček, ale buďte na sebe milé a zkuste být spokojené :).

Fotila jsem štíhlé i silnější ženy,  musím říct, že ta krásna oravdu nevychází jen z fyzického vzhledu. Je to o tom, co člověk vyzařuje. Pokud se má rád, je to z fotek znát. Je z nich cítit úplně jiná energie, charisma, otevřenost, přitažlivost.

Nekrizizujte se za to, co se vám nelíbí a zkuste na sobě raději najít něco, s čím jste spokojené. Pochvatle se za maličkosti, buďte k sobě laskavé.

Everything is just a story (Všechno je jen příběh) T. Harv Eker

Vyberte si příběh, který vám bude dělat dobře a ne ten, který bude posilovat nízké sebevědomí a špatnou náladu. Volba je na nás, už jsme dospělé. Až se budete dívat na další svoji fotku, zkuste ztišit ten hlas, co vám bude našeptávat, jak jste ošklivá a hledejte na svojí tváři nebo postavě, co je hezké a ten zbytek prostě neřeště.

Asi to z počátku zabere nějaký ten čas, ale je to jen o cviku, dá se to naučit. Vím to, protože mám stejný problém se pořád hodnotit a kritizovat a vím, že to nikam nevede. Zkusme to jinak.

Pokud si chcete sebevědomí posílit, pusťte si třeba novou krásnou meditaci od Terezy Kramerové. Určitě vám udělá dobře.

Mějte se krásně a buďte krásné!

Komentáře