Co nám možná přišel říct Coronavirus

Je to až dechberoucí, co dokáže způsobit tak maliný organismus, jako je vir. My lidi si myslíme, že jsme páni tvorstva, a pak naši společnost dostane něco, co ani nevidíme. Ani naše střevo by nebylo schopné fungovat bez 500-1000 druhů bakterií, které tam máme, a které dohromady váží zhruba 1,5 kg, i když bychom je pouhým okem ani nezahlédli. Bez nich bychom nebyli schopní trávit a štěpit živiny. (zdroj: Google)

Pokud někdo nemá v pořádku střevo, je narušená celá imunita organismu, a o tom něco vím z vlastní zkušenosti (mám zkušenost s Crohnovou nemocí – autoimunitním zánětem střev). A to nemluvím o virech a parazitech, kteří v našem těle žijí také. Jestli jste si mysleli, že jste sterilní, tak ne :).

Nikdy nejsme sami 

„Nevědomky totiž hostíme desetkrát víc buněk miniaturních organismů, než z kolika buněk sestávají naše tělesné schránky.

Cítíte-li se někdy osamělí, vězte, že ve skutečnosti tomu tak není. Podle vědců sdílí zdravý člověk svou tělesnou schránku průměrně s 90 biliony mikroskopických organismů, přičemž počet jejich buněk se dokonce blíží 100 bilionům (1014). Jde přitom o desetinásobek našich vlastních tělních buněk, a s trochou nadsázky jsme tedy desetkrát více mikrobiální kolonií než člověkem. O drobných obyvatelích, jež celý svůj život hostíme, samozřejmě běžně vůbec nevíme.

Zatímco tedy vykonáváme každodenní činnosti, na naší kůži nerušeně přebývají osminozí roztoči a na našem jazyku, zubech i ve střevech se odehrávají životní příběhy mikroskopických bakterií. V nervových buňkách zase často vegetují tzv. spící viry, mezi něž patří například zástupci rodu Herpes simplex, kteří po aktivaci způsobují opary na sliznicích. Snad nejpodivnější „nájemníky“ v našem těle pak představují části DNA, jež kopírují samy sebe a chovají se podobně jako viry: infikovaly naše předky v dávné minulosti a stále tvoří asi 8 % našeho genomu.

Zatímco lidský genom, čili veškerá genetická informace zapsaná v DNA našich buněk, čítá zhruba 23 tisíc genů, u bakterií v našem těle se jedná asi o 360násobek. Někteří badatelé proto dokonce hovoří o „druhém lidském genomu“. K závěru, že člověk zjednodušeně řečeno představuje superorganismus sestávající z lidského těla a mikrobů, tak není daleko. Drobní společníci nás přitom ovlivňují mnohem víc, než si myslíme. Poslední výzkumy například ukázaly, jak úzce spolu souvisí stav střevní mikroflóry a naše zdraví. Zdaleka přitom nejde jen o nemoci střev, ale také o paměť, schopnost se učit, o emoce či sklony k depresím a dalším psychickým onemocněním.“ (zdroj, čti víc: stoplusjednicka.cz).

Příroda, tak jak je funguje v synergii. Na téhle planetě, i dokonce v našem těle žijeme společně. A každá nerovnováha v přírodě škodí. Stejně jako když se nám v tělě přemnoží vir chřipky, tak jsme nemocní. Stejně jako se vir rozmnoží na celé zeměkouli, vede to k nerovnováze. Ale já věřím, že se nic neděje náhodně, bez příčiny. I obyčejnou chřipku předchází důvod, proč jsme ji dostali, je to oslabená imunita z jakéhokoliv důvodu a potřeba zastavit se a něco změnit. I Coronavirus se objevil a takto rozšířil z nějakého důvodu.

Dneska jsem poslouchala přednášku od Bruce Liptona (americký biolog, vědec, a průkopník epigenetiky), který tvrdí, že jako lidstvo jsme ve fázi zániku, který je 6. v pořadí, dříve to, co vedlo k našemu skoro-vyhynutí byl třeba meteorit, který spadl v Mexiku, nebo pohyb litosferických desek, ale tentkorát si podřezáváme větem sami pod sebeou tím, jak žijeme.

Vědci předpokládájí, tuším, že říkal, že v roce 2045, nebude v moři žádná ryba. Už nyní je v porovnání na světě o 60% méně živočichů, než kolem roku 1970. Zbyla nám tu 1/3 fauny. A to je fakt. Celou sérii na toto téma a co můžeme dělat s Brucem Litponem si můžete skouknout na Gaia.com. Velmi doporučuju, pro všechny šprty jako já, je to fakt zajímavý :D, v angličitně teda.

Oddělili jsme vědu od spirituality a ztratili jsme spojení a úctu ze Zemí, která nám dává život. A s tím já naprosto souhlasím. Materialismus a materialistická věda vládne. Ale doposud nikdo nedokázal přijít třeba na to, co spustí první srdeční úder plodu v děloze a mnohé další zázraky, jakože se někdo dokáže uzdravit změnou myšlení, jako Joe Dispenza s poraněním páteře a předurčením, že zůstane na vozíku.

Jen lékařská věda je plná zázraků, které současná medicína zaslepená farmaceutickým průmyslem a vyhořelí lékaři zajetí v systému nechtějí nebo nemají čas vidět. Když se někdo uzdraví z rakoviny po svém, většinu lékařů nezajímá, jak to udělali, většinou se jich nikdo ani neptá, spíš s tím nechějí mít nic společného (výzkum z Heal Summitu 2020). Mě se taky žádný lékař vlastně nikdy nezeptal, jak to dělám, že na Crohnovu nemoc neberu léky, co dělám jinak, že mám zdraví pod kontrolou. Nikdy.

Stejně jako je Coronavirus tragický, tak nese i poselství ke změně.

K naší evoluci. Přestože způsobil mnoho bolesti ze ztráty lidí, což vůbec nepopírám a je mi hluboce líto lidí, kterým odešel někdo milovaný, tak má potenciál vytvořit i spoustu dobra a změnu v tom, jak jako lidstvo fungujeme.

Byli jsme už tak zajetí v našich stereotypech, životech, fungování, že bychom to sami nedokázali něco radikálně změnit. Přišel tenhle malý organismus, aby tu způsobil chaos a dal nám příležitost k evoluci, ke změně. Možná poslední záchraně. Berme to jako velikou příležitost.

Je potřeba změnit, jak funguje spousta systémů, které nás vedou do záhuby

Současné zemědělství, které jenom ždíme a otravuje půdu, a ano vymýšlíme si lepší a lepší stroje, které to dokážou. Jak velkolepé. A já jen kroutím hlavou, když se dívám na ty cisterny a krabice, které zemědělci u nás ve vsi do té půdy lijí a pak to dobrovolně všichni jíme. Pěstujeme nesmyslné rostliny jako řepka, abychom nakrmili něčí kapsu… atd.

Teď nám tu na Vysočině navíc zničil lesy kůrovec a bojím se díky suchům o vodu. To je taky důsledek nesmyslného sázení jen pro zisk. Začátkem týdne, když foukal silný vítr, tak bylo na Vysočině cca 125 požárů za jediný den. Na pováženou je, že lidi v tom větru vůbec zakládali na vyprahlých planinách po vykácených lesech ohně, ale že je takové sucho a požáry se rychle šíří. To číslo je pro mně naprosto alarmující.

Přitom lidi ví, že to v přírodě jde i jinak, důkazem jsou třeba pěstitelé, kteří nabízí ovoce a zeleninu v bio kvalitě a nevěřím, že podvádějí. Farmáři, kteří chovají dobytek venku a v lepších podmínkách. Proč to tak nedělají všichni, s úctou k přírodě, která nám dává život? (Teď mají malí pěstitelé pro jistotu zakázáno prodávat na trzích na čerstvém vzduchu, ale narvané supermarkety lidma v karanténě, to je v pohodě).

Farmaceutický průmysl se ubírá, kam se ubírá, protože je financován akcionáři, je to prostě byznys, který potřebuje vydělat, a to je fakt. Kromě toho, že téměř žádný lék na chronické nemoci ještě žádnou nevyléčil, tak ještě pak putuje dál do vody, vsakuje se do půdy a následně ho pijeme, to je další koloběh, stejně jako je to s hnojením nebo s běžnými pracími prášky a jinou drogerií.

Místo toho, abychom stavěli z materiálů, které se posléze rozloží a nevytvoří toxické odpady a podporovalo se to, meleme dřevo na šrot, abychom ho následně lepili lepidlem, přidali plasty a dělali z toho kuchyň, když to jde rovnou ze dřeva, ale skoro nikdo už to ani neumí… To je jen příklad lidské blbosit v praxi. Mluvím o tom, protože se koukám, jak jedna taková fabrika nám každý den čmoudí v Jihlavě rovnou pod nos. Plastová okna, co s nimi potom?

Vyrábímé úžasné technologie, nová auta, vchytávky, což je super, ale nikdo už zas neřeší, co potom, až přestanou fungovat…

V obchodech je dál všechno v plastu, přestože by stačilo jedno nařízení, a přestože víme, že do pár let se tohle musí zásadně změnit, jinak změny na planetě budou nevratné, plastové obaly by klidně šlo okamžitě zakázat, ale nic se neděje. Přestože existují rozložitelné igelity a různé technologie. Teď se těch plastů v podobě sáčků a rukavic a jednorázových pomůcek spotřebuje ještě víc během karantény.

Nic nedává logiku. V postatě to, tak, jak fungujeme, je podle mě úplně v prdeli. Pleníme a ničíme přírodu, která nám dává život, a vyměňujeme to za kusy papíru, které samy o sobě nemají hodnotu.

Je potřeba tyhle nesmyslné systémy změnit. Teď je k tomu pořádáná příležitost, kterou coronavirus přinesl, protože jsme se museli nechtěně konečně z toho krysího závodu zastavit.

Už teď se prokázalo, kolik tisíců životů se díky tomu, že my lidé jsme přestali planetě tolik škodit ušetřilo, jak se vyčistily vody v mořích a uzdravil vzduch. To by mělo být pro všechny znamení, jaký směrem se ubírat dál.

Je také úžasné vidět, jak se v nouzi dokáží lidi spojit a spolupracovat, pomáhat si, vyrábět užitečné věci, šít roušky, které se navíc hned po použití nevyhodí, ale můžou se používat až do roztrhání.

Dokonce nás to malé stvoření donutilo být jako rodiny víc spolu, trávit víc času v rodnném kruhu, naučit se spolu lépe fungovat, omezit konzum a uvědomit si, co je podstatné. A je toho mnoho. Co dobrého zrovna přinesl vám? Můžete se podělit do komentáře.

Nemluvím o tom, kolik lidí má teď čas se zastavit a uvědomit si, že může dělat práci, která mu bude dávat větší smysl.

Teď v tomhle chaosu, který coronavirus vytvořil máme jako lidstvo prostor ke změně, protože všechny systémy jsou narušené. Teď je ideální stav k tomu vrátit se zpět k přírodě, začít ji respektovat, mít k ní úctu, a vytvořit na téhle planetě znovu podmínky pro udržitelný život namísto plenění, žít v souladu. Jak jsem se ze začátku smála Grétě, tak teď jí víc a víc chápu, ne že bych to uměla říct takto srdnatě :D.

Pojďmě každý z nás víc přemýšlet o tom, jaký výběr děláme, co děláme, co je v souladu s přírodou a co ne. Kde není odbyt není zisk. Když se jako jednotlivci spojíme a budeme více zodpovědní za svoje zdraví a postředí, kde žjieme, pojďme o něm spolurozhodovat a převzít za něj zodpovědnost, pojďme dělat lepší výběr věcí pro sebe, které budou více v souladu s přírodou a méně škodit, věřím, že i z téhle strany je možné systém změnit a narušit a prospět tak i celku. Přestaňmě být ovce a oběti, pojďmě tvořit lepší Zemi tím, jaký výběr pro sebe děláme každý den.

Uf, to jsem se rozvášnila, ale muselo to ven :).

Co konkrétně děláte vy, abyste byli víc v souladu s naší modrou planetou?

Já třeba kupuju přírodní kosmetiku pro všechny, peru a myju nádobí v prostředcích, které jsou přátelské k přírodě, mám znovupoužívatelné pytlíky na ovoce a zeleninu, starám se o svoje zdraví a kondici, vyhýbám se lékům z lékárny, upřednostňuju byliny a výrobky z nich, dělám si chvíle pohody, abych omezila stres, upřednostňuju bio potraviny, když to jde, protože vím, že tím podporuju výrobce i svoje tělo.  Věřím, že tyhle malé věci dokáží v globálu velké. Jen je musíme začít dělat všichni, stejně jako jsme si všichni nasadili roušky.

Vystoupila jsem ze systému, dělám práci, která mi dává smysl, převzala jsem zodpovědnost za svoje zdraví, děti beru domů po obědě, když jdou do školky. Dělám práci, co lidem pomáhá se posunout v životě dál a nikomu neškodí. Mohla bych toho dělat víc, ano, ale jsem na cestě a snažím se. Pojďmě všichni.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru