Odcházím nabitá. S klientkou jsme si výborně povykládaly u kafe, dala jsem si v kavárně i snídani, během toho jsme probraly její byznys, několik fotek cvakly a všechno plynulo naprosto přirozeně a s lehkostí, pak jsme se přesunuly ven a udělaly ještě nějaké fotky v parku a příjemně se u toho prošly. Těším se, až přijedu domů a fotky si projedu. Když si je prohlížím hned ve foťáku, jak to obvykle dělám, mám z nich radost, a hned jednu zběžně upravím a klientce posílám. Mám pocit, že moje práce má smysl a jsem vděčná za to, co dělám.

Střih.

Odcházím totálně vyšťavená. Mám pocit, že jsem ze sebe vydala všechno, aby fotky za něco stály. Celý jsem to táhla. Měla jsem pocit, že něco neladilo, ale neumím to pojmenovat. Projíždím si fotky, a s úlevou mi spadne kámen ze srdce, některé se povedly, bude z čeho vybírat. Ale za jakou cenu? Neseknu s tím focením? Klienti jsou nakonec spokojení a vděční. Mě to možná i trochu překvapí. Jsem ráda, ale říkám si, jestli mi to za to stojí. 

Co dělí tyhle dva příběhy? Je to několik věcí

Osobnost fotografovaného,

osobnost a fotografa,

a jak tyhle dvě jednotky do sebe zapadnou, jak si navzájem sednou,

a taky připravenost fotografovaného člověka a jeho zodpovědnost za výsledek. 

\"\"

To, jestli si s fotografem sednete nebo ne zjistíte už při komunikaci před focením

Proto si zejména při byznys focení s klienty dopředu volám a nabízím konzultaci zdarma. A ani vy jako klienti toto nepodceňujte. Protože živý kontakt nenahradíte. Pokud se u někoho budete nechávat fotit nejen pro účely podnikání, tohle je naprosto klíčové. Vybírejte si fotografy, kteří s vámi rezonují a sedí vám jejich přístup a komunikace hned od začátku a preferujte komunikaci po telefonu nebo Skype.  

Protože pokud vás bude fotit někdo, s kým si nesednete, nebudete dostatečně uvolnění a nebudete to vy. A co s fotkami, když to nejste vy. 

Další věc je ujasněný záměr toho, jak chcete jako fotografovaný působit a jaké fotky potřebujete. Ujasnit si, co chcete fotkami například návštěvníkům vašeho webu nebo sociální sítí předat a snažit se to sami do té fotky dostat, teď myslím hlavně emoce a dojem, protože ty jsou z fotky cítit vždycky, ať už v pozitivním smyslu nebo negativním, jakože křeč a tak :). 

Držte si váš záměr

Když to pro vás bude předem znamenat to, že si doma stoupnete před zrcadlo a budete se před focenímchvíli pozorovat u různých výrazů vaší tváře, nebo se podíváte, z jaké strany vám to víc sluší, tak jedině dobře. Cokoliv, co vám pomůže se na focení naladit a připravit je super. 

\"\"

Připravenost fotografovaného člověka je zásadní. Ví, jaké fotky chce a jak na nich chce působit. Naladil se na to, že se bude fotit, a že to bude možná i výstup z komfortu a překonání kostlivců ve skříni, ale je pro něj důležitější výsledek než jeho strachy.Můžete mít i v hlavě nějaké záběry, které by se vám hodily, sdělte je. 

Důležité je, co si na sebe oblečete

Rozhodně to s fotografem proberte. Já to s klienty řeším a jsem na to zvyklá. Je to taky podstatná část výsledku. Vybírejte si oblečení, které bude ladit barevně i stylově k vašemu webu i k vám. 

Vyberte si oblečení, které podtrhne vaši osobnost a to jak chcete působit, jestli seriózně, uvolněně a přátelsky nebo nadpozemsky, žensky či profesionálně a adekvátně k tomu volte outfit. 

Když za každou cenu chcete focení v zimě venku v zimní bundě a budete v křeči z nervozity, těžko z toho budou energické rozevláté vílí fotky, které vyjádří, že jste kouč a umožňujete lidem transformaci

Vybírejte si pro focení vhodné prostředí

Domluvte se dopředu s fotografem, jaké jsou možnosti. Ujasněte si, jestli chcete fotit uvnitř, venku na ulici nebo v přírodě, u vás doma, v kavárně, v kanceláři, v ateliéru nebo na nějakém vašem oblíbeném místě, nebo jestli chcete místa kombinovat a něco nafotit uvnitř a pak jít ven. A co k vám osobně a k tomu, co děláte, sedí nejvíc. 

\"\"

Upozorněte fotografa, pokud je nějaká část těla nebo i váš výraz, kterýna sobě nemáte úplně rádi, jemu to může přijít naprosto fajn a je velká šance, že to vidíte jen vy, a pak vám to bude na fotkách vadit. Je dobré o tom dopředu říct. I to, z čeho máte strach a že jste nervózní. Uleví se vám.

Fotograf by měl být parťák, kterému můžete důvěřovat. 

Někdy ale lidé hodí celou zodpovědnost na fotografa, jsou pasivní a čekají, co z toho vzejde. Z mojí zkušenosti jsou v tom obě strany stejně a obě strany jsou stejně zodpovědné za výsledek. A vtom vnímám i velký rozdíl, když fotím rodiny. 

Fotograf má samozřejmě velkou roli

Musí mít dar klienta uvolnit a navodit takovou atmosféru, aby nervozita z fotografovaného spadla, dokázal to pustit a focení si užít. Protože pak je to z těch fotek sakra znát. 

Musí znát vhodné úhly, jak člověka vyfotit, potřebuje umět pracovat se světlem a s rukama klienta a zvládnout se soustředit na tohle všechno najednou a ještě u toho vést uvolňující konverzaci. 

Pokud si všechno sedne, jak má, výsledné fotky stojí za to. 

Je to spolupráce dvou stran.

Na to nezapomínejte, když se půjdete fotit, že výsledek ovlivní fotograf, ale stejně tak máte v rukou zodpovědnost i vy a důležitá je komunikace. Všechno si říct a ozvat se, pokud vám něco nesedí nebo byste potřebovali něco jinak. 

[content id=6942][/content]

Ten pravý fotograf pro vás bude člověk, se kterým můžete řešit všechno a být sami sebou.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *